Pár slov o mně


Jmenuji se Tereza Králová a věnuji se terapeutickým masážím. Fascinuje mě vzájemná komunikace a propojení v lidském těle. Díky tomu svou pozornost zaměřuji převážně na práci s fasciemi. Terapeutické masáže jsem studovala v Kanadě na vysoké škole WCCMT. Během své závěrečné práce jsem se setkala s konceptem myofasciáních meridiánů popsaných Thomasem Myersem. Jeho koncept ovlivnil mojí praxi. Díky němu se při masáži zaměřuji na celé svalové řetězce, ne pouze na problémová místa. Poslední roky mě také oslovila práce Karin Gurtner, která dokázala převést Thomasův koncept do pohybu a vytvořila nový směr cvičení zaměřený na práci s fasciemi – Slings myofascial training. Její neuvěřitelně precizní práce mě motivuje a udává směr, kterým  ubírám své další vzdělávání. Propojení manuální terapie s tímto cvičením mi dává smysl a věřím, že bude skvělým propojením i pro mé klienty.

Co můžete očekávat od mojí terapeutické masáže


Nejdříve spolu zkonzultujeme Váš zdravotní stav a důvod Vaší návštěvy. Během masáže používám různé jemné techniky, takže se jedná o příjemný zážitek. Používám jak techniky myofasciálního uvolnění bez oleje, tak masáž s kokosovým olejem. Oleje používám oproti jiným masážím mnohem méně, abych byla schopna cítit jednotlivé svaly a mohla na nich a na jejich úponech specificky pracovat bez toho, aby mi klouzaly pod rukama.  Myofasciální spoušťové body (tzv. trigger pointy) uvolňuji jemným tlakem, který upravuji na základě vnímání odezvy tkáně na můj dotek. V případě potřeby provádím jemné mobilizace kloubů,  kinesiotejping, lymfatickou drenáž a další techniky. Na závěr spolu probereme možnosti domácí péče a na co si dávat pozor, aby se Vám stejný problém už nevracel.

Tereza has proven herself to be very professional, ethical and competent with a strong base knowledge and excellent skills in massage therapy. She was considered one of the best therapist during her senior clinical internship in our clinic.

Carlo Tala, M.D., B.Sc.

Clinical Education Coordinator & Clinic Manager at WCCMT

Napsali o mně

Ambassador of Canadian Massage Therapy

For more than 2 years, I worked with Tereza as her clinical supervisor, classroom teacher, and now I am proud to call her a colleague. During her time as a student and working in the public clinic, Tereza clearly demonstrated to me that she has the potential to practice as a clinician with an uncommon ability to balance clinical excellence with a warm personality. Prague has a rich history when it comes to producing world class therapists. Janda, Vojta, and Levitt are the founding fathers of the most widely accepted foundational principals of physical therapy today. Tereza is a uniquely qualified manual therapist, and I anticipate that Prague will know modern manual therapy, in part because of her. Wishing you all the best. Taylor J Laviolette. 3000 hour RMT, Personal Trainer, Administrative Advisor to the Practical Departmem of the West Coast College of Massage Therapy.
Taylor J Laviolette
3000 hour RMT, Personal Trainer, Administrative Advisor to the Practical Departmem of the West Coast College of Massage Therapy
I went to Tereza for treatment of chronic migraines. I am 21 weeks pregnant and was referred by my GP & OB-GYN to a different health practitioners (neurologist, cardiologist, physiotherapists, etc) with no positive results. She relieved my migraine headache during the first session with a very restorative and calming massage! I left clinic rejuvenated and highly relaxed. Now, I am migraine headaches free and happy I do not have to take pain killers anymore. I also deeply appreciate her superlative massage therapy skills and expertise, ability to tune into patient’s body, and her sense of empathy! Thank you Tereza for helping me get back to my normal routine.
Enka perinaj
Posted on Google 7/2017
I enjoyed many good massages all around the world but the two with Tereza were totally amongst the best if not the best I ever had. She is a master of her art and made me feel comfortable from the second I entered the nice office. Further, she did not only manage to make me feel relaxed but also achieved to start a "healing process" of some back issues that no other therapist (physio, chiro, massage) did ever before. Thank you very much Tereza! I highly recommend this clinical massage and will be back for sure the next time I visit Prague.
Reto Hofstetter
Posted on Google 12/2017
I am so happy to have found Tereza! She is one of the most professional therapists I have ever met, extremely through, careful, with a holistic approach to treating the body. She takes her time to get to know you, you never feel rushed or "just another body". Meticulous and dedicated, Tereza is very focussed on helping and treating the client in a highly personalised way. As a yoga teacher myself, I am very happy to recommend her to my students.
244-2447114_gray-quotation-marks
Karina Bolan
Yoga teacher

Termín své návštěvy si můžete objednat online, telefonicky nebo přes email.

Není Vám něco jasné? Máte dotaz týkající se masáží? Potřebujete zkonzultovat Váš zdravotní stav a případné indikace či kontraindikace? Napište mi email nebo zavolejte. Pokud nebudu k zastižení, určitě se co nejdříve ozvu zpět.

Email

telefon – jak je teď, pod to ikonu domečku a adresa – jako je ve footer

Adresa – Národní 11, praha 1, první pat

Mobilní masáže

Nabízím mobilní masáže do firem v rámci zaměstnaneckých benefitů, pro wellness víkendové pobyty nebo pro různé (většinou) zahraniční umělce v rámci turné. Pro individuální nabídky mě prosím kontaktujte přes email tereza@clinicalmassage.eu.