Co můžete očekávat od klinické terapeutické masáže, kterou nabízím?
Terapeutická masáž je velmi individuální. Před samotnou masáží je třeba věnovat čas řádnému posouzení zdravotního stavu. S klientem nejprve vyplníme formulář o předchozích onemocněních a zraněních, dále se zaměříme na aktuální problém a jeho příznaky. V případě potřeby jsem schopna provést funkční a ortopedické testy, které slouží k vyloučení systémových problémů a k lokalizaci postižených tkání.
Samotná masáž se skládá z různých technik, které vybírám na základě klientova aktuálního zdravotního stavu a cíle, který chce dosáhnout. Jsem schopna připravit individuálně “přímo na míru” krátkodobý i dlouhodobý program terapeutických masáží a dalších opatření k dosažení maximálního terapeutického efektu.
Techniky, které používám:
- Myofasciální a fasciální uvolnění
- Fascie je pojivová tkáň, která obklopuje a spojuje všechny svaly, dokonce i nejtenčí svalová vlákna, a také každý orgán v těle. Fascie tvoří nepřetržitou síť uvnitř celého těla. Techniky myofasciálního uvolnění používají stálý, ale jemný tlak, který je směřován do míst, kde je omezená mobilita fascií. Techniky myofasciálního uvolnění zvyšují mobilitu fascií, tím snižují tlak na mechanické receptory bolesti uvnitř této tkáně, a tím dochází ke zmírnění bolesti.
- Trigger point terapie
- Trigger point je velice citlivé místo uvnitř svalu nebo fascie. Tento bod je bolestivý při stlačení a způsobuje bolest a citlivost na charakteristických místech, které ne vždy souvisí s umístěním tohoto bodu. Myofasciální trigger pointy jsou také spojeny s pohybovou dysfunkcí nebo atypickými projevy autonomní nervové soustavy. Existuje mnoho technik odstraňujících tyto Trigger pointy. Jednou z technik je ischemická komprese. Jedná se o nahmatání a jemné stlačení tohoto bodu. Následně je třeba sval zahřát, pasivně protáhnout a aktivně projít plný rozsah pohybu, aby došlo k resetování mechanických receptorů a proprioceptorů.
- Švédská masáž
- Švédská masáž představuje techniky a klasické manipulace používané terapeutickými maséry. Švédská masáž se skládá z různých hmatů, jako je tření, roztírání, intenzivní hnětení, tepání, chvění a pohyby v kloubech. K těmto technikám se většinou používá masážní olej, krém nebo gel. Účinky masáže záleží na tlaku, směru, rytmu, rychlosti a trvání hmatů.
- Mobilizace kloubů
- Kloubní mobilizace představují přímé nebo nepřímé techniky. Mobilizace kloubů jsou nejčastěji spojovány se snahou o obnovu rozsahu pohybu. Indikací pro tuto techniku je například snížená pohyblivost kloubu kvůli znehybnění po fixaci zlomenin, natržených vazech či šláchách nebo při adhesivní kapsulitidě ramenního kloubu. V rozsahu své praxe používám všechny tři stupně nepřerušovaných mobilizací a trakcí. V kmitavých mobilizacích používám pouze první dva nekorektivní stupně a dva stupně korektivních manipulací, kde dochází k protažení kloubního pouzdra. Poslední pátý stupeň mobilizace, takzvaná nárazová manipulace, není v rozsahu mé praxe, ale v praxi chiropraktiků.
- Technika Muscle energy
- Technika muscle energy je metoda z manuální medicíny, která zahrnuje záměrné aktivování svalů klienta s přesným zapojením určitých svalových vláken. Svaly jsou zapojovány s různou intenzitou proti rezistentní síle praktikované terapeutem. Tyto techniky a manipulace se používají k rozšíření rozsahu pohyblivosti a resetování svalových receptorů (například k odstranění rotací v oblasti pánve).
- Uvolnění úponů a spojů mezi svalem a šlachou (MTAR)
- MTAR (musculo-tendinous attachment release) je technika definovaná jako uvolňování svalů a jejich úponů pomocí přímého mechanického tlaku k dosažení větší délky tkáně, ke zvýšení mobility tkáně, lokálnímu zvýšení krevního oběhu a desenzitaci úponových vláken. Důvodem této techniky je snížení svalového napětí (svalový hypertonus). Tato technika je indikována při omezeném pohybu způsobeném adhezí úponových vláken a chronickému svalovému hypertonu bez závažnější ortopedické patologie.
- Uvolnění Golgiho šlachových tělísek
- Golgiho šlachová tělíska (GTO) jsou proprioceptivní nervové orgány uvnitř šlach a blízko spojů mezi svaly a šlachami. Tato tělíska jsou schopna zpomalit šíření vzruchů motorických neuronů alfa, a tak způsobit uvolnění svalu. Technika uvolňování těchto tělísek aplikuje střední až hlubší tlak na tato tělíska ve šlachách ve směru od svalového bříška. Pasivní nebo aktivní pohyby v kloubech se používají k přiblížení či oddálení tkáně. Aktivní pohyb v plném rozsahu svalu se používá k resetování proprioceptorů.
- Proprioceptivní neuromuskulární facilitace
- Techniky proprioceptivní neuromuskulární facilitace používám například k protažení. Tato technika integruje aktivní svalové zapojení spolu s protahovacími manévry k facilitaci nebo inhibici svalového zapojení. Existují různé typy PNF protažení – například kontakce-relaxace, agonistická kontrakce nebo kontrakce-relaxace s agonistickou kontrakcí.
- Pin & Stretch
- Pin & Stretch je technika, která může být aplikována na jakoukoliv myofasciální strukturu. Terapeut nejprve umístí sval do zkrácené pozice, poté stiskne specifická myofasciální vlákna a pasivně dovede sval do protažení. Tato technika se využívá k odstranění adhezí ve svalech.
- Frikce a frikce kolmé na svalová vlákna
- Frikce kolmé na svalová vlákna (cross-fibre frictions -XFF) je technika popsána doktorem Jamesem Cyriaxem. Tato technika se specificky používá k odstranění a rozbití již existujících nebo se formujících adhesí ve svalech, šlachách a vazech. Tato technika využívá kompresi a pohyb. Nejvíce se využívá v post akutním a chronickém stádiu hojení. Technika XFF může být bolestivá. Dochází k lokálním malým zánětům, takže se po použití této techniky musí aplikovat led. Pasivní protažení a aktivní zapojení svalů je součástí protokolu, protože podporuje syntézu kolagenových vláken do funkčních řad místo chaotického uspořádání v tkáni jizvy.
- Terapeutické cvičení
- Mnoho problémů s měkkými tkáněmi nemůže být vyřešeno pouze masáží. Často je nutná kombinace s terapeutickým cvičením, obzvláště jako domácí péče. Je důležité protahovat zkrácené šlachy a posilovat ochablé struktury k získání rovnovážného postoje. Zpevnění hlubokých svalů a vytrvalost jsou také důležité pro správné držení těla a zdraví.
- Hydroterapie
- Vodoléčba využívá vodu v tuhém, kapalném a plynném skupenství pro její terapeutický účinek. Aplikace zahřívání či ochlazování tkání posiluje efekty terapeutické masáže. Také je to důležitá součást domácí péče. Zjednodušeně řečeno, akutní zranění se ošetřují ledem. Subakutní poranění aplikací kontrastní terapie teplých a studených zábalů či lázní pro zvýšení lokálního prokrvení a chronické problémy dobře reagují na zahřátí.
- Polohové uvolnění
- Polohové uvolnění je dosaženo umístěním postižené tkáně do ideální pozice komfortu. Účelem této techniky je snížit citlivost bolestivého místa a normalizace tkáně spojované s dysfunkcí. Ideální pozice je stanovena subjektivně vnímáním klientovy bolesti a objektivně hmatatelným snížením svalového napětí v bolestivém místě. Existují dvě hlavní fáze uvolnění. Neuromuskulární fáze, která nastane přibližně mezi 90 sekundami a 3 minutami a myofasciální fáze, která může trvat až 20 minut.
- Facilitační a inhibiční techniky podle Margaret Rood
- Tyto techniky vyvinula americká fyzioterapeutka Margaret Rood. Různé techniky cílí na různé receptory v různých tkáních – svalech, šlachách, kůži a kloubech. Facilitační techniky stimulují tyto receptory a inhibiční techniky je uklidňují. Tyto techniky jsou efektivní například u pacientů s roztroušenou sklerózou jak ke stimulaci svalů, tak k odstranění svalového spasmu.
- Techniky lymfatické drenáže
- Jemné, opakované techniky se používají k odvádění lymfatické tekutiny skrz povrchové lymfatické kapiláry. K této masáží není třeba olej a masáž je velice jemná. Tyto techniky se používají převážně k odstranění otoků.
- Reflexologie
- Reflexologie neboli reflexní terapie je zónová terapeutická metoda, která využívá masáže nohou i rukou k uzdravení ostatních částí těla. Chodidla i ruce, kde je přes 7800 nervových zakončení odpovídajících všem orgánům, představují virtuální mapu našeho těla. Při reflexní masáži jsou tlakem palce stimulovány reflexní body jednotlivých orgánů na plosce nohy. Následkem je obnovení toku životní energie v oslabeném místě organismu, regenerace a detoxikace celého těla.
- Čínská tlaková masáž
- Čínská tlaková masáž je jedním z odvětví tradiční čínské medicíny, mezi které se řadí také akupunktura, bylinná léčba a zdravotní cvičení. Principy masáží vychází z taoismu. 12 párových a 8 zvláštních drah, tak zvaných meridiánů, jsou uspořádány do energetických kruhů a leží na nich akupunkturní body. Masáž se provádí bez oleje a její hlavní metodou jsou masáže bodů a meridiánů.
- Barnes, J.F. (2006, December). The John F. Barnes Myofascial Release Approach: The tree-part series explores the history of myofascial release, myofascial unwinding and myofascial rebounding. Massage magazine. Retrieved from http://myofascialreleasebrisbane.com.au/pdf/JFBApproach_part1_MFRBNE.pdf
- Dixon, M. (2006). Joint Play the right way for the axial skeleton. Vancouver: Arthrokinetic Publishing
- Greeman, P.E. (1996). Principles of manual medicine, second edition
- Ingram, R. (2013). WCCMT Manual Skills 2 Course notes. New Westminster
- Kinser, C., Colby, L.A. (2007). Therapeutic Exercise Foundations and Techniques. Fifth Edition. Philadelphia: F. A. Dawis Company
- Rattray, F., Ludwig, L. (2010). Clinical massage therapy: Understanding, assessing and treating over 70 conditions. Toronto: Talus Incorporated
- Schleip, R. (2002). Fascial plasticity – a new neurobiological explanation: Part 1. Journal of Bodywork and movement Therapies (2003), 7(1), 11-19. doi:10.1016/S1360-8592(02)00067-0
- Sinclair, M. (2007). Modern Hydrotherapy for the Massage Therapist. Lippnincott Williams & Wilkins
- Travell, J.G., Simons, D.G., Simons, L.S. (1999). Myofascial pain and dysfunction: The trigger point manual, Volume 1. Upper Half of Body, second edition. Philadelphia: Williams & Wilkins
- http://klubenergy.cz/reflexologie/